Glina czy Klej w kominku kaflowym?
28 września 2016Kafel a kafel to różnica. . . cz.1 INFORMACJE PODSTAWOWE
27 października 2016Szanowni Państwo, bardzo często rozmawiamy z Klientami, którzy borykają się z problemem jakie urządzenie grzewcze wybrać, co będzie najlepsze. Czasy reglamentowanych produktów bezpowrotnie minęły. Obecnie każdy staje przed wyborem chociażby rodzaju kupowanego pieczywa. Co do zasady każdemu rodzajowi produktu towarzyszy ogromny wybór. Podobnie w przypadku kominka.
Zanim dokonamy wyboru, zapoznajmy się z możliwymi rozwiązaniami. W niniejszym artykule zwrócimy uwagę zwłaszcza na stylistykę kominka.
STYLISTYKA
Wiadomo, że jeśli mamy dom urządzony w stylu nowoczesnym, z designerskim wnętrzem, stylowymi dodatkami nie zafundujemy sobie kominka w wersji BAROK. Warto jednak wspomnieć, jakie możliwości stylistyczne mamy do wyboru.
Kominki ze względu na styl:
1– nowoczesne
2 – rustykalne
3 – kaflowe
Ad. 1 ) Nowoczesne, np. kominki minimalistyczne (zlicowane ze ścianą, w wersji prostopadłościennej bryły bez żadnych zdobień, wyłącznie z blendą wokół wkładu; można wykonać funkcjonalne półki z ledowym podświetleniem- dla wykorzystania przestrzeni w pobliżu kominka lub przestrzeń w pobliżu kominka przeznaczyć na schowek na drewno- dodaje wnętrzu surowości poprzez ładne ułożenie szczapek ku górze)
Ad.2) Rustykalne np. kominek z obudową z kamienia naturalnego (np. piaskowca), z konglomeratu. Styl rustykalny możemy uzyskać poprzez tradycyjny sposób budowy kominka z zastosowaniem impregnowanego drewna w różnej postaci. Typowe kominki rustykalne zaopatrzone są w drewnianą belkę lub inne elementy drewniane, np. drewnianą ławę przy kominku z narzuconą nań dekoracyjną narzutą (nierzadko skórzaną), fragmenty konarów drzew fantazyjnie oplatające kominek, inne drewniane elementy dekoracyjne. Taki styl idealnie odnajduje się we wnętrzach mających bezpośredni kontakt z naturą, np. w domkach letniskowych, domach stylizowanych na wiejskie chaty (w pomieszczeniach stylizowanych na wiejskie z efektem „postarzania”) w domkach w stylu dworkowym, wyposażonych w antresole, gdzie głównym punktem nie jest telewizor, lecz właśnie kominek. W pomieszczeniach dekorowanych starymi przedmiotami (lampy naftowe, stare żelazka, starodawne świeczniki, rustykalne rzeźby itp.).
Ad.3) Kaflowe- tu należy się zatrzymać, ponieważ kominki kaflowe mogą wpisywać się zarówno w stylistykę typu modern, klasyczną, minimalistyczną, a także rustykalną. Od czego to zależy? Oczywiście od doboru bryły kaflowej oraz zastosowanych do obudowy kafli. Odsyłam w tym momencie do naszych artykułów z cyklu „Kafel a kafel to różnica…” poświęconych kaflom
Kafel a kafel to różnica… cz.1. informacje podstawowe:
www.zdunmar.pl/2016/10/27/kafel-a-kafel-to-roznica-cz-1-informacje-podstawowe
Kafel a kafel to różnica… cz.2. wymiary:
www.zdunmar.pl/2017/03/09/kafel-a-kafel-to-roznica-cz-2-wymiary
Kafel a kafel to różnica…cz.3. glazury kaflowe:
www.zdunmar.pl/2017/06/24/kafel-a-kafel-to-roznica-cz-3-glazury-kaflowe
Kafle występują w różnych wymiarach, wzorach, kolorach, glazurach.
Krótko o wymiarach:
- kafle małe typu kwadratel 19,5 x 13 lub 19 x 13 cm
- kafle 22 x 22 cm
- kafel 20 x 22 cm
- kafel 22 x 25 cm
- kafel 22 x 28
- kafle łukowe/półokrągłe/wypukłe/wklęsłe wys. 22, 25, 28 cm
- kafle wielkoformatowe np. 100 x 22 cm
- inne
Wzory kaflowe:
- kafle gładkie bez wzoru
- kafle z wzorem prostym (np. kafel typu brama)
- kafle ze żłobieniami, bogato zdobione/reliefowane (np. kafel typu BAROK)
- kafle ręcznie malowane/zdobione
Glazury kaflowe:
- błyszczące
- półbłyszczące
- matowe
- półmatowe
- transparentne
- kryjące
- ściekające
- z harysem/ bez harysu / ze specjalnym efektem krakli („crackle”)
- z efektem specjalnym (np. „KOSMOS”, cieniowanie, etc.)
Dawniej kafle stosowane były wyłącznie do kaflowych trzonów kuchennych lub tradycyjnych kaflowych pieców pokojowych. Teraz można z nich zbudować prawie wszystko. Np. prosty kominek z zastosowaniem wkładu kominkowego, kominek zintegrowany z trzonem kuchennym (potocznie kuchnia kaflowa) zintegrowanym z kuchnią indukcyjną, gazową,elektryczną (wedle upodobania) i do tego zastosować jeszcze w zabudowie piekarnik (elektryczny,gazowy) lub/i piekarnik żeliwny , a na koniec jeszcze dodać piec chlebowy w kaflowej zabudowie i obok kaflowa ława. Wówczas z klasycznego kominka tworzy się wielofunkcyjne urządzenie w kaflowej zabudowie z dodatkową kaflową ławeczką (z kaflowym oparciem lub bez). Zalety: w jednym miejscu mamy kominek służący do ogrzania pomieszczenia lub całego domu, dwie kuchnie, dwa piekarniki, piec chlebowy i jeszcze do tego ławkę, żeby odpocząć po całym dniu. A kto człowiekowi zabroni?
Kominkowych rozwiązań stylistycznych jest bardzo wiele. Wszystko zależy od wizji inwestora, pomysłów projektanta, warunków technicznych jakie posiadamy. Na koniec swoje trzy grosze dokłada zdun-montażysta i do dzieła…
Kolejna część artykułu już wkrótce, a w niej m.in.:
Kominki ze względu na funkcjonalność i budowę:
– otwarte
– akumulacyjne
– konwekcyjne
– kotłowe
Kominki ze względu na zamontowany wkład kominkowy:
– z wkładem powietrznym
– z wkładem z płaszczem wodnym
– bez wkładu
Kominki ze względu na zamontowaną obudowę kominkową:
– z obudową kaflową
– z obudową z płyt szamotowych
– z obudową z płyt krzemianowo- wapniowych
– z obudową kamienną
– z obudową z konglomeratu
– inne