PIECE CHLEBOWE W DOMU
1 marca 2021Zalety domowej wędzarni
5 maja 2021Kominek pełni funkcję oddawania ciepła. Wybierany jest głównie z powodu jego walorów wizualnych. Od lat króluje w salonach nadając im wyjątkowy charakter. Dziś przybliżamy Państwu podstawowe rodzaje kominków.
Kominki z paleniskiem otwartym
Kominek otwarty nie jest najpopularniejszym rodzajem kominka, który możemy zauważyć w Polsce. Stosowane są zazwyczaj ze względu na ich walory wizualne. Rzadko jest wykorzystywany w celu grzewczym, ponieważ otwarty przewód kominowy sprawia, że wytworzone ciepło ulatnia się poza budynek. Dodatkowo, może powodować duże zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje oraz brudzić, na przykład ściany. Ważne jest także, by w jego otoczeniu nie było żadnych łatwopalnych materiałów. Dodatkowo, w palenisku otwartym drewno spala się bardzo szybko, co generuje większe koszty użytkowania. W przypadku kominka otwartego warto zaopatrzyć się w ekran przestawny, który zapobiega wypadaniu iskier bądź drewna z paleniska.
Kominek z wkładem
Ten typ kominka jest bezpieczny i ekonomiczny w użyciu. Oprócz tego, może stanowić wsparcie dla ogrzewania centralnego. Oznacza to, że produkowana energia w większości przekazywana jest do pomieszczenia, w którym się znajduje. Ten typ kominka jest o wiele bardziej bezpieczny dla Użytkownika w porównaniu do kominka otwartego. Spalanie drewna w nim również jest dłuższe niż w przypadku kominka otwartego, dzięki czemu koszty użytkowania są mniejsze. Ponadto, nie trzeba go ciągle kontrolować i czekać na wygaszenie się ognia. Kominki z wkładem świetnie nadają się do użytkowania w trakcie sezonów przejściowych, kiedy nie ma jeszcze potrzeby uruchamiania głównego źródła ogrzewania. Kominki z wkładem występują w przeróżnych konfiguracjach – z szybą prostą, z szybą narożną, trójstronne, z szybą vis-a-vis etc.
Inne rodzaje kominków
-
Kominki wolnostojące – “kozy”
Nie wymagają przebudowy pomieszczeń bądź remontów. Dostępne są w wielu stylach oraz rozmiarach, dzięki czemu idealnie wpasują się do każdego rodzaju pomieszczeń Oprócz tego, jest to rozwiązanie, które nie wymaga dużego nakładu finansowego. Wyróżniamy kozy żeliwne, a także kozy stalowe.
Charakteryzują się przede wszystkim czystą eksploatacją. Podłączane są one do prądu. Mogą pełnić również funkcje grzewcze lub tylko ozdobne – wytwarzany płomień wygląda naturalnie, co dodatkowo ozdabia pomieszczenie.
To bardzo dobre i wygodne rozwiązanie, coraz częściej wybierane przez Użytkowników kominków. Szybki proces uruchamiania za pomocą pilota, umożliwia cieszenie się widokiem palącego kominka dosłownie w klika chwil. Kominek gazowy może być zasilany gazem ziemnym lub propan/butanem. W zależności od rodzaju wykorzystywanego gazu kominek gazowy wyposażony jest w odpowiedni rodzaj palnika oraz dysz. Instalacja kominka gazowego nie wymaga tradycyjnego komina. Odpowiedni system przewodów koncentrycznych (dwuścienne powietrzno- spalinowe) umożliwia podłączenie kominka w pomieszczeniach bez „tradycyjnego” komina. Kominki gazowe posiadają szczelną, zamkniętą komorę spalania, toteż z powodzeniem sprawdzą się w domach z rekuperacją.
Sprawdź ofertę naszych kominków gazowych na https://zdunmar.pl/kategoria-produktu/kominki-gazowe/ !