Jaki kominek wybrać? – podstawowe rodzaje kominków
13 kwietnia 2021Zalety biokominków
16 lipca 2021Wędzenie to nie tylko tradycyjny substytut grilla, ale także sposób na zabicie czasu. Coraz więcej właścicieli decyduje się na założenie własnej wędzarni w strefie rekreacyjnej. Wędzenie wydaje się być sztuką wymagającą wiedzy i doświadczenia, ale teraz każdy może umieścić takie urządzenie w swoim ogrodzie i na własnej ziemi. Popularne stało się budowanie własnej wędzarni lub składanie gotowych konstrukcji.
Domowe wędzarnie mają zazwyczaj dwa typy cech ogólnych: są stałe, najczęściej murowane, drewniane lub modułowe, oraz przenośne składające się zazwyczaj z kilku elementów, składanych po paleniu i chowanych w garażu lub piwnicy. W zależności od naszych warunków: dużego ogrodu przy domu, lub działki bez pawilonu gospodarczego, możemy zdecydować się na zakup przenośnej wędzarni ogrodowej lub stałej zabudowy.
Budowa wędzarni od podstaw
Poniżej zostały wymienione elementy, które muszą znajdować się w każdej wędzarni ogrodowej. Pierwszym jest palenisko, w którym spala się drewno, a powstający w wyniku tego procesu dym powoduje wędzenie produktu. Są ustawione w kolejce lub zawieszone w palarni, a także mogą mieć haczyki do zawieszania kiełbas lub mięsa. Kanał spalinowy umożliwia ucieczkę spalin z pieca do komory wędzarniczej. Musi być wykonany z materiałów odpornych na wysoką temperaturę.
Komin jest również bardzo ważny, może sprawić, że nadmiar dymu wydostanie się, a reszta zostanie zużyta w procesie wędzenia. Ciśnienie powietrza zostanie zmniejszone lub odprowadzone. Kolejnym opcjonalnym elementem jest termometr, który pozwala kontrolować nagrzewanie całej konstrukcji.
Popularność domowej wędzarni
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że to głównie mięso zostaje poddane procesowi wędzenia. Jednak coraz więcej pojawia się produktów nabiałowych, takich jak sery, które stają się przysmakiem w polskich domach.
Dym wydobywający się z pieca ma zarówno zastosowanie termiczne, jak i aromatyczne. Jak wszyscy wiemy, palacze doskonale znają wpływ różnych gatunków drewna na smak i aromat wędlin.
Coraz więcej miłośników mięsa martwi się o wartości odżywcze wędlin w rzeźniach i sklepach przemysłowych. Powrót do tradycyjnej metody wędzenia to sposób na lepszą kontrolę spożywanego mięsa i tego, które serwujemy rodzinie. Wiemy, że tak przygotowane wędliny nie zawierają konserwantów, ani zwiększonej zawartości wody i soli, a będą odpowiednie i zdrowe dla nas i naszych bliskich. Domowa wędzarnia daje również możliwość dopasowania smaku wedle własnych oczekiwań. Jest również wspaniałym sposobem na stworzenie czegoś swojego, z czego będziemy dumni.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą – sprawdź https://zdunmar.pl/kategoria-produktu/zestawy-wedzarniowe/ !