KRATKI KOMINKOWE
14 września 2021Piecyki wolnostojące — czym się wyróżniają?
16 listopada 2021Wkłady kominkowe
Marzenie o posiadaniu kominka w swoim salonie towarzyszy zdecydowanej większości osób kupujących lub noszących się z zamiarem kupna domu lub mieszkania.
Ten element wyposażenia wnętrz nie tylko daje ciepło, lecz także wprowadza do domu niepowtarzalny nastrój i atmosferę, której nie da się z niczym innym porównać.
Co należy wiedzieć o kominku i jakie są jego rodzaje ? Co to jest wkład kominkowy i dlaczego ściśle wiąże się go z kominkiem ?
O tych i kilku innych kominkowych niuansach dowiecie się Państwo z dalszej części niniejszego artykułu.
Czym jest wkład kominkowy?
Wkład kominkowy stanowi element całego kominka, jest niejako jego sercem, ponieważ to w palenisku wkładu kominkowego odbywa się proces spalania,
a co za tym idzie emisji ciepła, które w rozmaity sposób (z uwagi na różne rodzaje kominków) jest rozprowadzane do pomieszczeń ogrzewanych kominkiem.
Kominek zawierający wkład kominkowy to od wielu lat doskonała alternatywa dla kominków z otwartą komorą spalania.
Rodzaje wkładów kominkowych
Możemy wyróżnić wiele rodzajów wkładów kominkowych.
Podstawowy podział wkładów kominkowych – wkłady kominkowe powietrzne, wkłady kominkowe wodne (innymi słowy „z płaszczem wodnym”),
wkłady kominkowe gazowe.
Ze względu na materiały do ich budowy, wyróżniamy wkłady kominkowe żeliwne oraz wkłady kominkowe stalowe.
Z uwagi na rodzaj przeszklenia wkłady kominkowe możemy podzielić na wkłady kominkowe z szybą prostą, wkłady kominkowe narożne (przeszklenie narożne w wersji lewo- lub prawostronnej), wkłady trójstronne (inaczej trzyszybowe – tu szyba występuje z trzech stron), wkłady tunelowe (inaczej z szybą vis-a-vis – przeszklone dwustronnie – szyby ułożone równolegle względem siebie w palenisku).
Z uwagi na sposób otwierania wkładu kominkowego wyróżniamy– wkłady otwierane standardowo „do boku”, wkłady otwierane „do góry” (potocznie nazywane gilotynowymi – wyposażone w specjalne mechanizmy pozwalające otwierać drzwi poprzez ich unoszenie).
Z uwagi na głębokość wkładu – wkłady pełnowymiarowe oraz wkłady w wersji SLIM (tzw. „płytkie wkłady” do tzw. „płytkich zabudów”).
Jak zbudowany jest wkład kominkowy?
W dużym uproszczeniu- wkład kominkowy składa się z zamkniętego paleniska, wyposażonego w szklane drzwiczki oraz wylot spalin.
Komponenty używane do budowy wkładów kominkowych, muszą być odporne na długotrwałe działanie bardzo wysokich temperatur.
Wkłady kominkowe wyposażone są obecnie w szereg systemów i rozwiązań, które pozwalają wydobyć z kominka wszystko to co najlepsze,
w myśl kominkowej zasady 4 E – kominek ma być efektywny, efektowny, ekologiczny i ekonomiczny.
Zdecydowanie największą popularnością cieszą się wkłady kominkowe posiadające dwupłaszczyznowy korpus.
Oznacza to, że wnętrze paleniska jest wyłożone specjalną okładziną (np. szamotową, ceramiczną, betonem akumulacyjnym, wermikulitem, etc.),
która jest odporna na działanie wysokich temperatur występujących w palenisku kominkowym.
Bardzo ważnymi elementami wkładu kominkowego są przeszklone drzwiczki, zapewniające bezpieczeństwo użytkownikom oraz regulatory dopływu powietrza.
Wkłady kominkowe to fantastyczna propozycja dla wszystkich tych, którzy poszukują alternatywnego rozwiązania grzewczego oraz źródła niepowtarzalnego ciepła, którego nie da się z niczym innym porównać.
Jeżeli marzą Państwo o kominku we własnym domu, zapraszamy do kontaktu z nami – postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości
i zaproponujemy możliwie najlepsze rozwiązanie. Załoga FIRMY ZDUNMAR