Piecyki wolnostojące — czym się wyróżniają?
16 listopada 2021
Czy można zamontować piec chlebowy w domu?
21 stycznia 2022Coraz częściej decydujemy się na zakup pieca kaflowego lub kominka, który ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną w przestrzeni mieszkalnej. Dzieje się tak nie tylko ze względu na oryginalny i atrakcyjny wygląd tego elementu, ale również możliwość pozyskania dodatkowego źródła ciepła, które w przyjemny sposób otula domowników w chłodne i zimowe wieczory. Piec kaflowy stanowi również symbol hygge i przenosi nas w czasy dzieciństwa, kiedy to spotykaliśmy je głównie w domach naszych dziadków.
W niniejszym artykule chcielibyśmy skupić się na różnych stylach, w jakich można zaprojektować i wykonać piec kaflowy. Łamiemy stereotypy związane z wyobrażeniem pieca kaflowego, który nadal kojarzony jest często ze starym budownictwem. Jednak dzisiaj na nowo zyskuje dużą popularność i jest coraz chętniej wybierany jako element uzupełniający system ogrzewania oraz wystrój domu. Jego styl może znacząco odbiegać od powszechnego wyobrażenia.
Piece kaflowe — od czego się zaczęło?
Pierwsze piece kaflowe powstały najprawdopodobniej już w XI w. Wraz ze wzrostem ich popularności, zaczęły się pojawiać w różnych częściach Europy. Prawdziwy rozkwit
i olbrzymie zainteresowanie zyskały około XVIII w. Początkowo budowane były w przestrzeniach zamkowych, dworskich, pałacowych. W miarę upływu lat, rozwoju wielu cenionych kaflarni produkujących kafle, piece kaflowe stały się ogólnodostępne. W tamtych czasach doceniano głównie możliwości grzewcze pieców kaflowych, ich wygląd był tylko dodatkowym aspektem. W związku z ich popularyzacją rozpoczęto produkcję w oparciu o nowe techniki i możliwości dekoracyjne, do których wykorzystywano ozdobne kafle o różnych motywach, począwszy od botanicznych elementów, aż po scenki przedstawiające wydarzenia historyczne. Właśnie dzięki temu piece kaflowe zyskały swój unikatowy charakter i są chętnie wybierane jako część wyposażenia wnętrza.
Dzisiejszy piec kaflowy
Piece kaflowe kojarzone były często z wysoką emisyjnością spalin i uznawano je za „kopciuchy”. Obecne piece kaflowe opalane są sezonowanym/suszonym drewnem drzew liściastych (grab, buk, dąb) o wilgotności nieprzekraczającej 20%, dzięki czemu w zależności od techniki ich wykonania są urządzeniami niskoemisyjnymi, a ciepło z nich emitowane ma charakter promieniujący, co dobroczynnie wpływa na ludzkie zdrowie.
Pomimo tego, iż piece kaflowe od początku swojego istnienia charakteryzowały się estetycznym wyglądem, to ich stosowanie często przysparzało nieco trudności. Konieczne była nieustanne monitorowanie temperatury oraz dostarczenie opału, co dla wielu posiadaczy było niemałym obciążeniem, zwłaszcza finansowym.
Warto również podkreślić, iż materiały, z których były wykonywane piece kaflowe, stanowiły zagrożenie dla zdrowia człowieka, przez co zrezygnowano z nich na rzecz alternatywnych źródeł ciepła.
Aktualnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Wyjątkowy i oryginalny wygląd pieca kaflowego pozostał niezmienny, jednak pełni on inne funkcje. Obecnie produkowany jest z bezpiecznych materiałów, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka i nie stanowi zagrożenia, a dodatkowo doskonale uzupełnia wnętrze urządzone w stylu retro.
Dlaczego warto się zdecydować na piec kaflowy?
Wiele osób marzy o cichym i spokojnym miejscu w domu, w którym może swobodnie usiąść i odpocząć po ciężkim dni, relaksując się z dobrą książką i filiżanką herbaty. Idealną scenerią jest oddający przyjemne ciepło kominek. Na rynku można znaleźć wiele firm, które oferują różnego rodzaju kominki kaflowe, dzięki czemu z łatwością można dobrać wariant do stylu i charakteru wnętrza. Na tle konkurencyjnych firm wyróżnia nas metoda wykonywania pieców kaflowych, które są wypełniane materiałem akumulacyjnym, a wykorzystywane przez nas surowce są naturalne – atestowane, bezpieczne dla zdrowia.
W jakich wnętrzach piec kaflowy sprawdzi się najlepiej?
Piec kaflowy to jeden z niekwestionowanych symboli stylu retro. Oznacza to, że doskonale wpasuje się w mieszkanie urządzone w stylu vintage, rustykalnym, prowansalskim lub skandynawskim. Jednak to nie wszystko, odpowiednio dobrany model, podkreśli również estetykę nowoczesnego wnętrza, poprzez wyjście poza schemat. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu osobom, które nie lubią szablonowych rozwiązań i szukają urozmaicenia.
Wybierając piec kaflowy, warto wiedzieć, że istnieją modele o różnych i nieoczywistych kształtach, między innymi półokrągły, który ustawiony w rogu pomieszczenia prezentuje się niezwykle elegancko. Innym pomysłem jest piec prostokątny, który można umieścić bezpośrednio przy ścianie, nie marnując tym samym przestrzeni. Jednak najważniejszą kwestią jest wielkość urządzenia. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać wielkość do pomieszczenia, by nie przytłoczyć wnętrza i co najważniejsze, nie zabrać znacznej ilości miejsca.
Czy warto się zdecydować się na piec kaflowy?
Nowoczesne piece kaflowe to ciekawe, oryginalne i ekologiczne rozwiązanie, które umożliwia ogrzanie domu.
Jeśli chodzi o walory estetyczne, tutaj odpowiedź jest prosta. Piec kaflowy to nie tylko wyjątkowy design, ale również wiele wspomnień i sentyment beztroskich lat. Dlatego warto wprowadzić ten element do naszego pomieszczenia, zapewniając przy tym komfort termiczny i miejsce do wspólnych rozmów.
Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem pieca kaflowego, zachęcamy do sprawdzenia oferty naszej firmy Zdunmar, która wykonuje najwyższej jakości urządzenia w oparciu o potrzeby i oczekiwania Klientów.