
Kuchnie kaflowe — charakterystyka
16 stycznia 2023
Jak przestawić piec kaflowy?
14 kwietnia 2023O czym należy pamiętać przy wyborze wkładu kominkowego?
Wybierając wkład kominkowy do swojego domu, należy rozważyć wiele czynników. To ważna decyzja, która może mieć duży wpływ na funkcjonalność i estetykę kominka. Istnieje mnóstwo rodzajów wkładów różniących się między sobą materiałem, wydajnością cieplną, stylem, rodzajem przeszklenia i otwierania. Co należy brać pod uwagę przy ich wyborze?
Rozmiar i styl
Wielkość i styl wkładu kominkowego powinny być uzależnione od rozmiaru przestrzeni, w której planuje się go umieścić. Przyjmuje się regułę, iż na 1 m2 dobrze zaizolowanego domu przypada 1 kW mocy grzewczej wkładu. Przykładowo będąc w posiadaniu dużego salon z wysokimi sufitami, można wybrać większy wkład, gdyż zapotrzebowanie na energię będzie dwukrotnie większe, niż wynika to z metrażu. Dysponując niewielką przestrzenią z niskim stropem, wybór powinien paść na coś bardziej kompaktowego, co zmieścić się w domowym zakątku lub rogu i nie spowoduje efektu przegrzania pomieszczenia. Dodatkowo warto rozważyć czy chciałoby się mieć tradycyjny piec opalany drewnem, czy taki, który wykorzystuje gaz lub energię elektryczną. Jest to głównie kwestia osobistych preferencji, ale niektóre style mogą być lepiej dostosowane do pewnych wnętrz niż inne.
Koszt i wydajność
Koszt wkładu kominkowego może się bardzo różnić w zależności od jego rodzaju i marki. Na ogół wkłady na drewno są tańsze od gazowych lub elektrycznych odpowiedników. Wkłady gazowe są zazwyczaj najdroższe zarówno pod względem zakupu, jak i eksploatacji, jednak cechuje je łatwość w obsłudze. Ponadto nie wymagają tak dużo czyszczenia, jak wkłady opalane drewnem. Elektryczne wkłady kominkowe są co do zasady najtańsze w zakupie, jak i eksploatacji, jeśli chodzi o ten rodzaj wkładu – nie należy się nastawiać na efekt grzewczy- wkłady kominkowe elektryczne zasadniczo spełniają walory estetyczny.
Jeśli chodzi o wydajność cieplną, warto zwrócić uwagę na wskaźnik sprawności cieplnej wkładu. Im jest on wyższy, tym więcej ciepła jest wytwarzane i tym mniej paliwa zostaje zużyte do ogrzewania pomieszczenia. Wkłady opalane drewnem i gazowe mogą mieć wysokie wskaźniki sprawności cieplnej, podczas gdy wkłady elektryczne mają je zazwyczaj niższe lub ich nie mają wcale. Wydajność cieplna wkładu zależy jednak także od innych czynników, takich jak jakość paliwa i sprawność systemu wentylacyjnego.
System wentylacji a wkład kominkowy
Wybierając wkład kominkowy, należy wziąć także pod uwagę kwestię – czy posiadamy w domu system wentylacji mechanicznej czy też wentylację naturalną (w postaci szachtu wentylacyjnego). W przypadku posiadania systemu wentylacji mechanicznej, zwanej także rekuperacją należy wybrać taki wkład kominkowy, który jest przystosowany do rekuperacji, tzn. jest po prostu całkowicie szczelny. Na dzień dzisiejszy większość wkładów posiada ten parametr – „do rekuperacji”, „przystosowany pod rekuperację” – w karcie technicznej. Warto o ten parametr dopytać sprzedawcę lub po prostu zadzwonić do nas – doradzimy najodpowiedniejsze rozwiązanie.
W naszym sklepie ZDUNMAR znajdą Państwo wyłącznie najwyższej jakości wkłady kominkowe, spełniające wszystkie rygorystyczne normy europejskie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.